Organizator:

Nowe wydanie Horse & Business Magazine dostępne online

Podziel się

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Horse & Business Magazine, dostępnego online oraz w wersji papierowej na najważniejszych wydarzeniach jeździeckich.

Złoty medal, rekord świata w skoku o tyczce i… ten gest. Igrzyska olimpijskie w Moskwie w 1980 r. kojarzą mi się głównie z Władysławem Kozakiewiczem, który swoim występem na tej imprezie zapisał się na zawsze na kartach polskiego sportu. Nie sposób jednak zapomnieć o kolejnym wielkim sportowcu – śp. Janie Kowalczyku, ostatnim Polaku, który sięgnął po złoty, olimpijski medal w jeździectwie. Właśnie podczas igrzysk w Moskwie wywalczył on zwycięstwo w konkurencji skoków przez przeszkody na koniu Artemor, a drużynowo w tej samej konkurencji zdobył srebro.

W zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu polskie drużyny jeździeckie ponownie staną przed wielką szansą, by powalczyć o olimpijskie podium. I to w trzech konkurencjach: w ujeżdżeniu, skokach i we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Wywalczenie kwalifikacji trzech drużyn jeździeckich to niesamowite wydarzenie i przeogromny sukces, któremu towarzyszyły wzruszenie do łez oraz przeogromna radość. Już wkrótce z zapartym tchem będziemy śledzić olimpijskie zmagania polskich jeźdźców.

Warto przypomnieć, że realizację olimpijskich planów polskich jeźdźców wspiera Olimpijski Komitet Honorowy PZJ, a zdobycie kwalifikacji olimpijskich w trzech konkurencjach jeździeckich stawia przed Komitetem nie tylko ogromne wyzwania, ale też jeszcze większe szanse na działanie. O tym, jakie emocje towarzyszą zawodnikom, trenerom i przedstawicielom PZJ, a także jak wyglądają obecnie przygotowania do Igrzysk Olimpijskich, można przeczytać na str. 12. Dodam jeszcze, że wydarzenie to będzie bardzo wyjątkowe dla Polski i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ponieważ będzie on obchodził 100-lecie startów Reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Po raz pierwszy olimpijska reprezentacja pod biało-czerwoną flagą wystartowała w Igrzyskach VIII Olimpiady w Paryżu w 1924 r. Wtedy to w jeździectwie reprezentował nas śp. Adam Królikiewicz, który w konkursie skoków, na koniu Picador, wywalczył brązowy medal.

Jeżeli mówimy o sukcesach, to chciałabym również zachęcić Państwa do przeczytania wywiadu numeru z prof. dr. hab. Krzysztofem Maryczem, założycielem i pomysłodawcą firmy HippoVet+. Na przestrzeni ostatnich lat zrealizował on wraz ze swoim zespołem szereg innowacyjnych projektów, które są przełomowe z punktu widzenia żywienia koni. Z materiału można dowiedzieć się, jakiego rodzaju są to projekty i jakie są korzyści z ich zastosowania. Profesor z dumą opowiada również o swoim przedsiębiorstwie znajdującym się w miejscowości Malin w woj. dolnośląskim, które jest wyposażone w zaawansowany park maszynowy i nowoczesne laboratorium.

O swoim wielkim osiągnięciu mówi też dr Anna Grabowska, specjalizująca się w technikach rozrodu wspomaganego, takich jak inseminacja, pozyskiwanie i mrożenie nasienia ogierów oraz embriotransfer. W tym roku otworzyła ona w okolicach Kalisza nowoczesne Centrum Biotechnologii Rozrodu Koni. W ośrodku przeprowadzane są nowatorskie zabiegi OPU-ICSI, które można wykorzystywać w hodowli koni. W wywiadzie zamieszczonym na str. 29 opowiada ona o tym, jak rozwija się ośrodek i jakie są rezultaty oferowanych zabiegów.

Spektakularne sukcesy zawodników, niezwykłe emocje oraz wspaniała atmosfera – tym wszystkim jest CAVALIADA Tour. O tym, co nas czeka w nadchodzącej edycji, piszemy na str. 20. To wielkie święto jeździectwa, trwające w każdej lokalizacji cztery dni, rozpoczyna się 16 listopada br. w Warszawie. W Poznaniu zapraszamy od 15 grudnia br., a w przyszłym roku do Sopotu od 2 lutego, by zakończyć cały Tour w Krakowie 2 marca. Do zobaczenia.

Barbara Krawczyk, redaktor naczelna.

Zobacz e-wydanie TUTAJ