Organizator:

Największa CAVALIADA Touru 2023/24 przechodzi do historii!

Podziel się

Zakończyła się XIII edycja największych zawodów jeździeckich w Polsce. CAVALIADA w Poznaniu przeszła do historii. Na arenach zlokalizowanych w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich w sumie wystartowało ponad 300 zawodników i 550 koni, a na trybunach zasiadło ponad 17 tysięcy kibiców.

Przez cztery dni CAVALIADY w Poznaniu w ośmiu pawilonach MTP odbywały się zawody sportowe, targi i pokazy. Rozegranych zostało aż 30 konkursów międzynarodowych w skokach przez przeszkody, w rangach CSI1*, CSIYH, CSI Amatorów oraz najbardziej prestiżowej – CSI4*W. Dodatkowo, program uzupełniały zawody krajowe CAVALIADA Future dla dzieci na kucach, ORLEN Driving Tour (powożenie), TRAF Eventing Tour (WKKW), CAVALIADA Dressage Tour (ujeżdżenie) czy Wielkopolski Talent Roku.

Strefa Expo & Family

CAVALIADA to również największe w Polsce Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. W strefie Expo uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą 130 wystawców, którzy zaprezentowali swój asortyment na dwóch tysiącach metrów kwadratowych ekspozycji, a także dołączyć do spotkań z jeździeckimi gwiazdami i influencerami, organizowanymi na specjalnej scenie. Na niej odbył się również drugi pokaz mody jeździeckiej, a także wręczenie Złotych Medali Grupy MTP. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka nagrodził  dwa innowacyjne rozwiązania: preparat leczniczy wspomagający leczenie trudno gojących się wrzodów żołądka i dwunastnicy GASTROGEL prezentowany na targach przez firmę Hippovet+  oraz system terapii hydro ozonowej dla koni, służący do leczenia, rehabilitacji i odnowy bioloticznej, zgłoszony do konkursu przez Ozone Horse Konrad Pawłowski.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się druga edycja zawodów Hobby Horse, które zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Dzieci startujące w konkursach ze swoimi „hobby horse’ami”, czyli konikami na drewnianych kijach, startowały w aż 14 konkursach i były podzielone na trzy kategorie wiekowe. W sumie w zawodach dofinansowanych ze środków Fundacji PGNiG wzięło udział aż 269 zawodników, a nowością w programie był konkurs cross z przeszkodami terenowymi. Mecenasem zawodów była Fundacja In_Spire.

 

Strefa Expo & Family to również arena rodzinna,  na której odbywały się oprowadzanki na kucach dla dzieci czy też prezentacja wielu ras koni i możliwość zobaczenia ich z bliska. Kibice mieli do dyspozycji również arenę 7A, na której odbywały się konkursy w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody czy też pokazy Polskiego Związku Hodowców Koni i Working Equitation, której gwiazdą był Mistrz Europy i Świata, Portugalczyk - David Oliveira.

Na głównej arenie obyła się trzecia edycja CAVALIADA Horse Auction, czyli aukcji koni skokowych 2 i 3-letnich. Kolejny raz starannie wyselekcjonowane młode konie skokowe, prosto od polskich hodowców, zaprezentowały się na arenie CAVALIADY i znalazły nabywców wśród utytułowanych europejskich zawodników. Po emocjonującej licytacji finalnie 9 z oferowanych 14 koni znalazło nowych właścicieli. Średnia cena wyniosła blisko 21 700 euro, a łączna suma za jaką sprzedano konie to prawie 200 000 euro. Podczas tegorocznej aukcji wyjątkowo aktywni byli zagraniczni zawodnicy startujący w zawodach, którzy kupili aż cztery konie.

CSI – CAVALIADA Tour

Najważniejszymi, pod kątem sportowym konkursami w skokach przez przeszkody były te w randze CSI4*W. PKO Bank Polski Grand Prix zaliczany do rankingu FEI, LEC Pucharu Świata i rankingu CAVALIADA Tour o nagrodę PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania wygrał Holender Frank Schuttert na klaczy ISIS.

– Po pierwsze chciałbym powiedzieć, że CAVALIADA to świetne zawody. Spędziliśmy tutaj wspaniały tydzień. Mieliśmy bardzo dobrego gospodarza toru i idealną rozgrywkę – siedem zerowych przejazdów. Tani Joosten wywarła na nas trochę presji, jechała jako pierwsza i zaliczyła świetny przejazd. Na szczęście mogłem oglądać jej przejazd i końcowo byłem wystarczająco szybki! – mówił zwycięzca.

Pierwszy konkurs zaliczany do światowego rankingu w ramach CAVALIADY w Poznaniu, czyli Dużą Rundę (145 cm) o nagrodę Polskiego Związku Jeździeckiego wygrał reprezentant Szwecji – Douglas Lindelöw na koniu Cheldon. Drugim co do ważności konkursem była piątkowa Duża Runda (150 cm, z rozgrywką) zaliczana do rankingu FEI i CAVALIADA Tour o nagrodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pod patronatem Śliwocki Home. Triumfował w nim Pim Mulder z Holandii na koniu Viktor Z, który mówił o zawodach w Poznaniu:

- Bardzo mi się tu podoba. Już w zeszłym roku bardzo chciałem tu przyjechać. Udało się i już teraz wiem, że za rok muszę wrócić.

Czwartym konkursem zaliczanym do rankingu FEI był Finał Średniej Rundy (145 cm, z rozgrywką) o nagrodę marki LOTTO, pod patronatem Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko. Tu, ku ogromnej radości kibiców, zwycięzcą okazał się Jarosław Skrzyczyński na 8-letnim wałachu Komboy.

 

Warto podkreślić również występy Andrzeja Opłatka, który zarówno w czwartkowej, jak i piątkowej Dużej Rundzie (LR) był najlepszym Polakiem. W czwartek na koniu Le Cordial zajął 8, a w piątek na Diaroubet 9 miejsce.

Więcej o przebiegu rywalizacji w ramach zawodów CSI można przeczytać w aktualnościach na stronie poznan.cavaliada.pl.

TRAF Eventing Tour

Konkursy WKKW odbyły się w Poznaniu dwukrotnie – w czwartek o nagrodę Raitech i piątek o nagrodę Osiedla Cavallia. Pierwszy z nich należał do Pawła Warszawskiego i klaczy Fuerta, w drugim po raz trzeci w tym cyklu zwyciężył będący w świetnej formie Jakub Wiraszka ze swoim koniem Corrnero. Rywalizacja w tej konkurencji była bardzo zacięta, do samego końca nie było wiadomo, kto okaże się zwycięzcą i ostatecznie decydowały o tym ułamki sekund.

- Mój koń czuł doskonale podczas tych zawodów. Wszystkie dystanse, także te na rozprężalni wychodziły nam bardzo dobrze. Nie ukrywam, że dodało mi to większej pewności siebie. Myślę, że powinniśmy mieć z Julką (Julia Gillmaier przyp. red.) oboje pierwsze miejsce, bo trzy setne sekundy to są naprawdę bardzo małe różnice w rywalizacji - mówił po swoim zwycięstwie Wiraszka.

TOP 3 w rankingu TRAF Eventing Tour po IV etapach

Miejsce

Zawodnik

Klub

Warszawa
czwartek

Warszawa
piątek

Poznań
czwartek

Poznań
piątek

Suma

1

Wiraszka Jakub (MJ.2002)

Ludowy Klub Sportowy Stragona w Strzegomiu

16

16

11

16

59

2

Gillmaier Julia

Konie Sportowe Gillmaier

13

13

9

13

48

3

Drywa Aurelia

KJ Koko Brzeźniki

11

8

8

7

34

 

ORLEN Driving Tour

Powożenie zaprzęgami parokonnymi przyniosło zawodnikom i publiczności niesamowite emocje i pełną zwrotów akcji rywalizację. Konkurs sobotni odbywał się o nagrodę ORLEN, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki i wygrał go niespodziewanie ostatni zawodnik w rankingu po Warszawie – Rafał Paszyński.

- Moim marzeniem było dostać się w ogóle do drugiego nawrotu, naprawdę nie spodziewałem się, że ta rywalizacja zakończy się dla mnie zwycięstwem. To, że zakwalifikowałem się do CAVALIADY to w dużej mierze zasługa mojej żony, która mnie o to prosiła. Zrobiłem to dla niej. Po prostu – dzisiaj się udało i jestem bardzo zadowolony - mówił Paszyński. W drugim konkursie o nagrodę ORLEN po pierwsze zwycięstwo w tym cyklu sięgnął najmłodszy zawodnik - Aleksander Fularczyk.

 

TOP 3 ORLEN Driving Tour

Miejsce

Zawodnik

Klub

Luzacy

Warszawa sobota

Warszawa niedziela

Poznań sobota

Poznań niedziela

Suma

1

Kwiatek Bartłomiej

BPK (LOD)

Katarzyna Wieczorek

9

12

3

9

33

2

Kwiatek Weronika

KJ Łąck przy SO w Łącku

Weronika Łabińska

12

9

4

7

32

3

Fularczyk Aleksander

Kaszubskie St. Promowania Sportów Konnych Kwieki

Filip Nowacki

7

7

2

12

28

 

CAVALIADA Dressage Tour

Czwarte zwycięstwo cyklu odnotowała niekwestionowana Królowa ujeżdżenia na CAVALIADZIE – Litwinka Sandra Sysojeva.

- Starty w Poznaniu były dla mnie wyzwaniem. Mój koń jest ogierem i miał wokół siebie bardzo dużo rozpraszaczy, więc było mi dosyć ciężko skierować jego skupienie na mnie, dlatego wynik jest trochę gorszy niż bym chciała, ale taki jest to sport, trzeba pamiętać, że to tylko zwierzę i ma prawo gorzej się czuć. Found Boy teraz trochę odpocznie, a na początku roku zaczniemy się przygotowywać do kolejnej edycji CAVALIADY w Sopocie. Jednak najbardziej nie mogę się doczekać startu na arenie w Krakowie. To moje ulubione miejsce na mapie CAVALIADY - mówiła Sandra Sysojeva.

TOP 3 w rankingu CAVALIADA Dressage Tour po IV etapach

Miejsce

Zawodnik

Klub

Warszawa
Intermedate

Warszawa Freestyle

Poznań
Intermediate

Poznań Freestyle

Suma

1

Sysojeva Sandra

Klub Sportowy Centurion

12

12

12

12

48

2

Mazurek Karolina

Heaa Turek

9

9

9

9

36

3

Woldański Marcin

Varsovia Dressage Club

7

5

7

7

26

 

CAVALIADA Future

Uwielbiane przez publiczność zmagania dzieci na kucach, czyli CAVALIADA Future o nagrodę PKO Banku Polskiego umocniły na pozycji lidera Ignacego Lubońskiego, który w kategorii mini ma już na swoim koncie trzy zwycięstwa. Liderka kategorii midi – Anna Korus – wygrała sobotni konkurs o nagrodę PKO Banku Polskiego pod patronatem Torpol, a w niedzielę, w konkursie niedzielnym o nagrodę PKO Banku Polskiego pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, po raz pierwszy najlepsza okazała się Aleksandra Lewicka.

TOP 3 w rankingu CAVALIADA Future po IV etapach

Kategoria Mini

Miejsce

Zawodnik

Klub

Warszawa sobota

Warszawa niedziela

Poznań sobota

Poznań niedziela

Suma

1

Luboński Ignacy (Mł.2013)

KJ Podkowa Gruszczyn

9

12

12

12

45

2

Nowak Antoni (Mł.2012)

Uczniowski Klub Jeździecki Karmen

12

4

1,5

9

26,5

3

Lubońska Helena (Mł.2015)

KJ Podkowa Gruszczyn

3

7

9

4

23

 

Kategoria Midi

Miejsce

Zawodnik

Klub

Warszawa sobota

Warszawa niedziela

Poznań sobota

Poznań niedziela

Suma

1

Korus Anna (Mł.2011)

KJ Stajnia Przylesie Borzęta

12

12

12

5

41

2

Lewicka Aleksandra (Mł.2011)

Klub Jeździecki "Czahary"

9

3

9

12

33

3

Seroczyńska Nela (Mł.2012)

KJ Black Horse Team Gdańsk

7

9

5

3

24

 

W rankingu CAVALIADA Open Tour, czyli zmaganiach międzynarodowych dla amatorów w kategorii Silver liderką pozostaje Zofia Trela, a w kategorii Gold pierwsze miejsce zajmuje Julia Koszuta.

Organizatorem CAVALIADA Poznań 2023 była Grupa MTP. Sponsorem głównym PKO Bank Polski, strategicznym sponsorem jest ORLEN i Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, Miastem Gospodarzem Poznań, a partnerami Województwo Wielkopolskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Port Lotniczy Poznań Ławica i Fly Dubai.