Organizator:

Czym jest CAVALIADA Tour?

Podziel się

CAVALIADA Tour to największy cykl zawodów jeździeckich w Polsce, które odbywają się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Czym tak dokładnie jest to wydarzenie?

CAVALIADA Tour – najważniejsze informacje

CAVALIADA Tour to największy cykl zawodów jeździeckich w Polsce, które odbywają się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. To jedyne wydarzenie w kraju, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i w jednym czasie. Podczas CAVALIADY rywalizują ze sobą zawodnicy czterech konkurencji jeździeckich: skoków przez przeszkody, powożenia, WKKW i ujeżdżenia. Głównym celem imprezy jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.

CAVALIADA Tour to największy cykl halowych zawodów międzynarodowych autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI).

 

Trzy wymiary CAVALIADA Tour

SPORT – CAVALIADA to emocjonujące zawody jeździeckie, rozgrywane na wysokim międzynarodowym poziomie sportowym. Na arenach zawodnicy walczą w konkursach w skokach przez przeszkody, dresażu, WKKW i powożeniu. CAVALIADA to jedno z ważniejszych wydarzeń hippicznych w tej części świata. W programie każdego wydarzenia znajdują się konkursy w ramach:

- Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego,

- Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi,

- CAVALIADA Dressage Cup (ujeżdżenie),

- CAVALIADA Future (konkursy dla dzieci na kucach)

 

POKAZY – Ważną częścią każdej edycji imprezy jest program rozrywkowy, w ramach którego publiczność ogląda widowiska teatralne i pokazy z udziałem koni. Do tej pory na arenach CAVALIADA Tour można było zobaczyć pokazy woltyżerki, tancerzy z francuskiej grupy „Compagnie des Quidams”, performerów z Horseman Team oraz grupę La Pattat Dutka & Franczak Horse Show.

 

TARGI – Wydarzeniom z cyklu CAVALIADA Tour towarzyszą zawsze Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich, na których wystawcy prezentują swoją ofertę. Tematyka targów obejmuje wszystko, co jest związane z jeździectwem oraz z aktywną formą wypoczynku: odzież i sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni, sprzęt i środki do pielęgnacji koni, witaminy, pasze, pamiątki, wydawnictwa branżowe i usługi.

Ponadto przy okazji każdej edycji CAVALIADA Tour organizujemy bezpłatny program edukacyjny dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych klas I-III. 

Historia CAVALIADA Tour

Zawody jeździeckie na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywają się  rokrocznie od 1993 roku. Wyjątkiem był rok 2008, kiedy to na terenach targowych odbywała się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu i zmagania jeźdźców zostały przeniesione z tradycyjnego grudniowego terminu na luty następnego roku. W grudniu 2009 odbyły się natomiast przełomowe dla historii zawodów konnych – zawody Poznań Cup. Były to zawody w skokach przez przeszkody o ogólnopolskiej randze, których organizatorem po raz pierwszy były Międzynarodowe Targi Poznańskie, do tej pory będące tylko gospodarzem obiektu.

Marka CAVALIADA narodziła się w roku 2010. W Poznaniu odbyły się wtedy zawody o randze międzynarodowej CSI-W z konkursem kwalifikacyjnym Pucharu Świata. Wtedy też zarysowała się formuła zakładająca podział wydarzeń na część targową, sportową i pokazową. Dzięki temu wydarzenie zyskało kompleksowy charakter i zaczęło przyciągać nową, coraz szerszą publiczność. W roku 2012 Zarząd MTP podjął decyzję o organizacji CAVALIADY w Warszawie, a w 2013 także na Targach Lublin. W roku 2016 z okazji 95-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich w Kołobrzegu odbyła się specjalna edycja wydarzenia Cavaliada Summer Jumping, pierwsze w Europie międzynarodowe zawody jeździeckie z areną sportową zlokalizowaną na piaszczystej plaży.

W 2019 roku do lokalizacji jeździeckich zmagań dołączył także Kraków. W 2022 roku po raz pierwszy CAVALIADA odbędzie się w Sopocie w ERGO ARENIE.